logo
Full version
PDF Print E-mail


Champion of Champions 2019 Mark Harding Cardiff ibc

                                                                                         



Champion of Champions to be held at Bro Myrrdin on Sat/Sun 18/19th January 2020


Opening Ceremony 9.30 am on Saturday.     Dress - Whites   Players to report 15 min. before Start Time.


Practice Friday  night 6 PM  To 8 PM


 

Start time

Saturday

Sunday

 

W.I.B.A. Rules apply.

 

Dress: White  Trousers/white or club shirts

 

 

Format:

Initial Rounds: Best of 3 sets of first to 7 shots.

 

Semi-final & Final: Best of 3 sets of first to 9 shots

 

 

 

 

 

 

 

 

WINNER

 

Trial Ends of 2 woods will be allowed.

All Games will be played i.e.

W.I.B.C. Laws of the Sport of Bowls

 

All bowls must carry an in-date stamp (Hexagonal 20or later., or WB Stamp)

Umpires

 

1st Round

2nd Round

Quarter Final

Semi-Final

Final

10.00

Rink 3

C Klefenz       (B Gwent)  

2.00

6.00

9.30

 

 

 

 

11.30 approx

 

 

 

 

 

 

S Peregrine    (Dinefwr)

10.00

Rink 4

M Harding    (Cardiff)   Champion

Rink 6

B Jones         (C Valley)

10.00

Rink 5

M Dick         (Newport)

2.00

Rink 2

C Ackland     (Sully)

10.00

Rink 6

R Jones        (Pembroke)

                                                 Rink 4

M Brain        (P Talbot)

10.00

Rink 2

J Wasson      (Taff Ely)

                                                     2.00

6.00

Rink  T B D

 

 

 

 

 

P Lewis       (S Valley)

 

 

                                                Rink  5 

 C Martin (MTydfil)                               

                                                2.00 

 J Ackland     (Cardiff )                      

Rink 3

                                              Rink  2

S Ace          (Pontardawe)

                                                         3.30

 A Fleming      (B Ddyfi)

6.00

9.30

 

 

 

 

       Rink

T B D

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 Rink 4

C Davies     (Llanelli)

3.30

 J  Roberts   (Heatherton) 


Rink 5

 

 

 

J Rees  (B Myrddin)             

                Rink 3                                   

 

11.30

Rink 3

M Selway               (Islwyn)

                                                     3.30

 

6.00

      Rink   T B D

 

 

S Hunt                   (Torfaen)

11.30

Rink 5

L Davies              (Rhondda)

                                             Rink 6

A Cunningham         (Frith)

11.30

Rink 6

 R Jenkins         (Earlswood)

3.30

                           Rink 4

 C Williams       (Flint)

11.30

Rink 2

D Weale              (Radnor)

 

R Chisholm        (Swansea)


WIBA Competition Secretary:

Nigel Williams

Flat 16 Brighton Court, Brighton Rd

Gorseinon, Swansea , SA4 4BW

Tel 01792 895336

E-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

           

 

 

 

 
COMPETITIONS
 
Text Box: Champion of Champions
Bro Myrddin I.B.C
Sat/Sun 18th / 19th Jan 2020
 
      

  W.I.B.A.

 
                                                          

Players to report 15 minutes before Start Time            

 

Start time

Saturday

Sunday

 

W.I.B.A. Rules apply.

 

Dress: White  Trousers/white or club shirts

 

 

Format:

Initial Rounds: Best of 3 sets of first to 7 shots.

 

Semi-final & Final: Best of 3 sets of first to 9 shots

 

 

 

 

 

 

 

 

WINNER

 

Trial Ends of 2 woods will be allowed.

All Games will be played i.e.

W.I.B.C. Laws of the Sport of Bowls

 

All bowls must carry an in-date stamp (Hexagonal 20or later., or WB Stamp)

Umpires

 

1st Round

2nd Round

Quarter Final

Semi-Final

Final

10.00

Rink 3

C Klefenz       (B Gwent)  

2.00

6.00

9.30

 

 

 

 

11.30 approx

 

 

 

 

 

 

S Peregrine    (Dinefwr)

10.00

Rink 4

M Harding    (Cardiff)   Champion

Rink 6

B Jones         (C Valley)

10.00

Rink 5

M Dick         (Newport)

2.00

Rink 2

C Ackland     (Sully)

10.00

Rink 6

R Jones        (Pembroke)

                                                 Rink 4

M Brain        (P Talbot)

10.00

Rink 2

J Wasson      (Taff Ely)

                                                     2.00

6.00

Rink    T B D

 

 

 

 

 

P Lewis       (S Valley)

 

 

                                                Rink  5 

 C Martin      (M Tydfil)                               

                                                2.00 

 J Ackland     (Cardiff  )                          

Rink 3

                                              Rink  2

S Ace             (Pontardawe)

                                                     3.30   

 A Fleming      (B Ddyfi)

6.00

9.30

 

 

 

 

       Rink T B D

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                 Rink 4

C Davies     (Llanelli)

3.30

 J  Roberts   (Heatherton)

 

Rink 5

 

 

  J Rees  (B Myrddin)              Rink 3                                   

 

11.30

Rink 3

M Selway               (Islwyn)

                                                    3.30

 

6.00

      Rink   T B D

 

 

S Hunt                   (Torfaen)

11.30

Rink 5

L Davies              (Rhondda)

                                             Rink 6

A Cunningham         (Frith)

11.30

Rink 6

 R Jenkins         (Earlswood)

3.30

                           Rink 4

 C Williams       (Flint)

11.30

Rink 2

D Weale              (Radnor)

 

R Chisholm        (Swansea)