logo
Full version
PDF Print E-mail


Cynon Valley ibc 2017/18 Winners




W.I.B.A. COMPETITIONS 2017/18


OPEN PAIRS 2017/2018


Dress: Whites                 Green fees : £4.00 per player

 

IF YOU SCRATCH YOU STILL PAY GREEN FEES

All games to be played according to WIBA Rules and the Laws of the Game.

WIBA Representative in Attendance: T B C

Note: All bowls must carry an in-date bowls stamp (18 or later)


If you withdraw you must inform the competition sec

And there will still be charge of £4 per player to be payed to host club

Please note start t



Nigel Williams

WIBA Competition Secretary

Tel. 07528932452


W. I. B. A.  OPEN   Pairs 2017/18

Players to report 15 minutes before Start Time    


2nd & 3rd Rd.

Venue

10.00AM

Sunday

11th Feb 2018

2.30PM APPROX.

Sunday

11th Feb2018

6.30PM at

C Valley

27th March 18

Sat & Sun.

14 / 15th April 18

Cardiff


W.I.B.A. Rules apply.

Dress: Whites/Club coloured shirt.

Players are responsible  for green fees of £4.00 per player per round up to the Semi-finals.

Players not available, correctly dressed, at the appointed start time will be disqualified



Rinks to be drawn

IN 2nd ROUND

& QTR Finals












Singles: 21 Shots

(Semifinal & Final in Sets)

Pairs:     21 Ends

Triples:  18 Ends

Fours:     21 Ends

Trial Ends of 2 woods will be allowed.

All Games will be played i.a.w.

W.I.B.C. Laws of the Sport of Bowls.

All bowls must carry an valid in date stamp (18or later)

2nd Round

3rd Round

Qtr Finals

Semi-final

Final

SULLY  IBC

L Stone  21           (Merthyr  Tydfil)


                  L Stone  14


           D Prosser

            J Breen     20




    D Prosser

    J Breen














O Dando   20              (B Gwent)

K Peregrine  13             (Llanelli)


                 J Breen    15

J Breen      15            (C Valley)

P Rowlands     w/o           (Cardiff)


                P Rowlands 40


           M Harding

          P Rowlands    10

A Hopkins       w/d          (Swansea)

J Caldwell         17                 (Sully)


                J Caldwell  5

S Reese    16              (Heatherton)

C Davies  18                     (Llanelli)

                 C Davies  22


           J Morgans                                                                       C Davies   17




     N Taylor

     J Williams

M Brain  16               (Port Talbot)

B Stock   6                (Taff Ely)

                   M Dick    18

M Dick  26                     (Newport)

RHONDDA                      IBC

D Stone       16              (Pontardawe)

                J Williams 27


           N Taylor

           J Williams   22

J Williams    28            (Swansea)

H Davies     25             (Pembroke)


                 H Davies  14

T Kenifick    18        (Port Talbot)

C Williams     21            (S Valley)

                  C Williams   10


            P Jones

            A Jones   w/o



    P Jones

    A Jones



G Rees          20               (Swansea)

A Jones        20             (Swansea)


                    A Jones     22

B Randell    17              (Port Talbot)

CARDIFF IBC

L Davies      16                 (Rhondda)


                    S Ace       10


            D Doubler

            D Salmon   w/d

S Ace          22           (Pontardawe)

D Salmon   23                   (Cardiff)


                   D Salmon  20

C Court     11             (Heatherton)

P Andrie   9                  (Taff Ely)


                    J Wilkins 20 -  5


            L Daniels

            J Wilkins   15



     M Selway

    I Henderson

J Wilkins   24              (Earlswood)

C Ackland     18                     (Sully)

P Carpenter   23              (C Valley)

R Janes       14                 (Cardiff)


                  I Henderson   25


            M Selway

           I Henderson  16

            Extra end

I Henderson  28              (Islwyn)

J Price     16               (Port Talbot)


                    R Vaughan   10

R Vaughan  28                  (Ffrith)





Open Pairs 1st Rd. - West  Division


WED 24th Jan  Bro Myrddin  IBC 5 RINKS

Wed 24th Jan  Pontardawe I.B.C 6 RINKS

Draw 10, 21 - 30

Start Time

Name

V.

Name

2nd Rd Draw No.

6.00pm

B Myrddin

J Hancock   17

Bro Myrddin


J Williams   25

Swansea

21

6.00pm

B Myrddin

R Thomas

Pembroke W/D


A Jones

Swansea W/O

22

6.00pm

BMyrddin

S Reese     23

Heatherton


N James   4

Pontardawe

23

6.00pm

B Myrddin

H Davies      21

Pembroke


S Williams  12

Dinefwr

24

6.00pm

B Myrddin

D Kingdon  W/D

Llanelli


C Court    W/O

Heatherton 

25

6.00pm

Pontardawe

A Hopkins  18

Swansea


B Kingdon   15

Llanelli

26

6.00pm

Pontardawe

T Loveless10

Pontardawe


K Peregrine  31

Llanelli

27

6.00pm

Pontardawe

S Ace   26

Pontardawe


C Davies   12

Heatherton

28

6.00pm

Pontardawe

C Davies  17

Llanelli


R Edwards  16

Dinefwr

29

6.00pm

Pontardawe

K Peregrine 22

Dinefwr


D Stone  23

Potardawe

30

6.00

Pontardawe

R Whitiker    12

Heatherton


G Rees    23

Swansea

10


OPEN Pairs  1st rd – Central DIVISION 

Tues 23rd Jan Rhondda  I.B.C (4 Rinks) 6:00 pm

Fri 26TH Jan   Port Talbot  I.B.C (6Rinks)   6:30 pm

Please note Rhondda start time

Draw 11 to 20

Venue, Date & Time

B Gilbert  (Rhondda)  V

O Dando  (B Gwent ) winner

Rhondda  6.00 pm

Tuesaday 23rd Jan

L Stone   (M Tydfil)      22 V

S Batten   (B Gwent)    7

Rhondda  6.00 pm

Tuesaday 23rd Jan

E Hughes    (Rhondda )   13 V

P Carpenter  (C Valley)  20

Rhondda  6.00 pm

Tuesaday 23rd Jan

J Wilkins  (Earlswood)  23     V

E Thomas   (Port Talbot) 5

Rhondda  6.00 pm

Tuesaday 23rd Jan

J Price    (PortTalbot)  26         V

A Jones   (M Tydfil) 10

Port Talbot   6:30 pm

Friday   26th Jan

L Davies  (Rhondda)  24     V

R Owen  (C Valley)  23

Port Talbot   6:30 pm

Friday   26th Jan

A Davies  (M Tydfil )   6   V

J Breen    (C Valley) 24

Port Talbot   6:30 pm

Friday   26th Jan

T Kenifick (Port Talbot )  21   V

C Morgan  (RHondda ) 16

Port Talbot   6:30 pm

Friday   26th Jan

B Randell  (Port Talbot) 20   V

W Walters  (Ogwr) 16

Port Talbot   6:30 pm

Friday   26th Jan

P Rees (Earlswood)  12     V

M Brain  (Port Talbot) 20

Port Talbot   6:30 pm

Friday   26th Jan


OPEN PAIRS 1st Rd. – EAST DIVISION 

Thurs 25th and Fri. 26TH JANUARY –Newport   IBC (5 Rinks)

Fri. 26TH JANUARY –Cardiff IBC (4 Rinks)

Draw 1 to 9

Open Pairs 1st Rd. East

Venue, Date & Time

I Henderson (Islwyn)  v  18

H Pullin   (T Ely       9

Newport  6.00 pm                                

P Rowlands  (Cardiff) v   30

D Smith   (Torfaen)     6

Newport 6.00 pm

Thursday 25th January     

G Boots  (Newport) v

D Salmon  (Cardiff)  winner

Newport 6.30 pm

Friday 26th Jan

D Turner  (Cardiff)   v

J Caldwell (Sully)  winner

Newport 6.30 pm

Friday 26th Jan

C Ackland  (Sully )  v 22

J Rumsey   (Newport) 20

Newport 6.30 pm

Friday 26th Jan

S Close    (Sully)  v

R Janes  (Cardiff)  winner

Cardiff IBC - 6.30pm

Fri 26th January

B Stock (T Ely )  v  winner

C Best    (Sully)

Cardiff IBC - 6.30pm

Fri 26th January

M Dick  (Newport )  v 20

P Bailey  (T Ely   ) 14

Cardiff IBC - 6.30pm

Friday 26th January

B Samson (Newport)   v

P Andrei  (T Ely)   winner

Cardiff IBC - 6.30pm

Friday26th January



OPEN PAIRS 1st Rd– NORTH DIVISION 

Friday 26TH JANUARY Radnor  IBC (2 Rinks)

Draw 31/32

Open Pairs 1st Rd. North

Venue, Date & Time

D Stephens (Radnor)  v  17

C Williams (S Valley)   18

Radnor  I B C .

Date  26th Jan 18

R Vaughan  (Ffrith  )v 22

C Ablett     (Flint) 16

Radnor  I.B.C

Date  26th Jan  18