logo
Full version
PDF Print E-mail



Radnor ibc 2017/18 Winners

Nigel Williams

WIBA Competition Secretary

Tel. 07528932452


W. I. B. A.  OPEN  TRIPLES  2018/19

Players to report 15 minutes before Start Time    IF YOU WITHDRAW YOU STILL PAY   RINK FEES


2nd & 3rd Rd.

Venue

10.00AM

Sunday

24th Feb 2019

2.30PM APPROX.

Sunday

24th Feb2019

6.30PM at

Merthyr Tydfil

27th March 19

Sat & Sun.

13 / 14th April 19

Earlswood


W.I.B.A. Rules apply.

Dress: Whites/Club coloured shirt.

Players are responsible  for green fees of £4.00 per player in the 1st 2nd and quarters                    Semi-finals. free

Players not available, correctly dressed, at the appointed start time will be disqualified



Rinks to be drawn

IN 2nd ROUND

& QTR Finals

    Winners


M Harding

D Doubler

D Salmon









Singles: 21 Shots

Pairs:     21 Ends

Triples:  18 Ends

Fours:     21 Ends

Trial Ends of 2 woods will be allowed.

All Games will be played i.a.w.

W.I.B.C. Laws of the Sport of Bowls.

All bowls must carry an valid in date stamp (19or later)

2nd Round

3rd Round

Qtr Finals

Semi-final

Final

ISLWYN  IBC

D Salmon      24                    (Cardiff)

                        D Salmon 17

 

                                                                   D Salmon 21

 

     M Harding

     D Doubler

     D Salmon                                                  22

 

 

 

 

 

 

M Harding

D Doubler

D Salmon

 

         21

 

 

 

 

H Davies         3                 (Pembroke)

D Kingdom    25                  (C Valley)

                      D Kingdom   8

S Coughlin      7               (Taff Ely)

R Owen       15                      (C Valley)

                         R Owen   20

                                                                                                                                                                                  R Owen    10

L Bouse      10                       (Islwyn)

S Roff      20                 (Merthyr Tydfil)

                          S Roff    10

L Stone  10                          (C Valley)

N Collett 13                             (Cardiff)

                        M Partridge  18

                                                                                                                                                                              M Partridge  11

 


   O Dando

    C Klefenz                                                      S Harris                                                             13  

M Partridge 18                         (Llanelli)

R Jones 14                           (Pembroke)

                    K Peregrine  17

K Peregrine 16                    (Heatherton)

Earlswood

D Harding    20                         (Cardiff)

                   D Harding  15

 

                 S Harris   14

S Ace       6                       (Pontardawe )

M Dick    11                          (Newport)

                   S Harris    16

S Harris  18                           (B Gwent)

S Hill     17                            (Port Talbot)

                       S Hill  18

 

                      S Hill   6

 

      K Woolmore

       G Niven

        R Vaughan                       22

 

 



K Woolmore

G Niven

R Vaugha

      5

E Beynon   14                        (Earlswood)

P Fleming   13                  (Bro Myrddin)

                         J Price  17

J Price     20                         (Port Talbot)

Radnor IBC

R Chisholm  16                        (Swansea)

                       R Chisholm 16

 

                R Vaughan    19

R Whelan    15                        (Newport)

R Colwill    13                      (Port Talbot)

                     R Vaughan  17

R Vaughan 22                            (Ffrith)

M Prosser    20                       (Rhondda)

                    M Prosser 23   -  16

 

                 M Prosser   15

 

       C Bayliss

       M Prosser

       A Western                                                          20

C Davies   14                               (Llanelli)

C Ackland      14                          (Sully)

I Henderson  16                           (Islwyn)

J Driscoll   17                            (Llanelli)

                      J Driscoll   15

 

               J Driscoll 11

J Bolch       13                           (Swansea)

D Weale     16                            (Radnor)

                        D Weale    14

C Ablett      17                              (Flint)

 

Nigel Williams

WIBA Competition Secretary

Tel. 07528932452

WIBA Open Triples 2018/19 – 1st Round Draw                                                   


North Division

Friday 8th Feb 2019 at  Flint

IBC 1 RINK

Or make own arrangement


Start Time

Name

V.

Name

2nd Rd Draw No.

6.30pm

B Jones    6

Severn Valley


R Vaughan    22

Ffrith

31

6.30pm

C Ablett

Flint


Bye

32



West Division

Friday 8TH Feb 2019 at Llanelli   6 p.m

IBC 5 RINKS

Please note if you scratch you still have to pay £4 to host club


Start Time

Name

V.

Name

2nd Rd Draw No.

6.0pm


P Fleming       15

Bro Myrddin


S Williams    12

Dinefwr

21

6.0pm


R Jones     18

Pembroke


J Roberts     11

Heatherton

22

6.0pm


M Evans      8

Pontardawe


J Driscoll   21

Llanelli

23

6.0pm


S Hilling     13

Heatherton


R Chisholm    19

Swansea

24

6.0pm


A Dempster  20

Swansea


H Davies   21

Pembroke

25



K Peregrine

Heatherton


Bye

26


M Partridge

Llanelli


Bye

27


J Bolch

Swansea


Bye

28



S Ace

Pontardawe


Bye

29


C Davies

Llanelli


Bye

30








Dress: Whites                Green fees : £4.00 per player


All games to be played according to WIBA Rules and the Laws of the Game.

WIBA Representative in Attendance:  T B C

All bowls must carry an in-date bowls stamp (19 or later - 19 as from Jan 1st)



NIGEL WILLIAMS

WIBA Competition Secret


Central Division

FRI 8th Feb 2019 at Port Talbot

IBC 5 RINKS

Please note if you scratch you still have to pay the £4 per player to the club hosting


Start Time

Name

V.

Name

2nd Rd Draw No.

6.30pm


D Kingdom    23

C Valley


P Rees     7

Earlswood

11

6.30pm


A Gibbs     8

P Talbot


J Price      21

P Talbot

12

6.30pm


L Stone    18

C Valley


L Davies     9

Rhondda

13

6.30pm


R Colwill       17

P  Talbot


C Rees      13

M Tydfil

14

6.30pm


C Jones     11

B Gwent


S Hill      21

P Talbot

15


R Owen

C Valley



16


E Beynon

Earlswood



17


S Harris

B Gwent



18


S Roff

M Tydfil



19



M Prosser

Rhondda



20


Dress: Whites                Green fees : £4.00 per player


All games to be played according to WIBA Rules and the Laws of the Game.

WIBA Representative in Attendance:  T.B.C

All bowls must carry an in-date bowls stamp (19 or later - 19 as from Jan 19)



NIGEL WILLIAMS

WIBA Competition Secretary

East Division

FRI 8Th Feb 2019 at Islwyn

IBC 5 RINKS

Please note if you scratch you will still have to pay £4 to host club


Start Time

Name

V.

Name

2nd Rd Draw No.

6.30pm


T Cannon    7

T Ely


D Salmon    21

Cardiff

1

6.30pm


D Weale   15

Radnor


G Jones     11

Islwyn

2

6.30pm


D Harding   24

Cardiff


T Hughes   5

T Ely

3

6.30pm


M Dick   24

Newport


A Cooper   13

Torfaen

4

6.30pm


C Ackland   17

Sully


B Samson    9

Newport

5



N Collett

Cardiff



Bye

6


R Whelan

Newport



Bye

7


L Bouse

Islwyn



Bye

8



S Coughlin

T Ely



Bye

9



I Henderson

Islwyn



Bye

10


Dress: Whites                Green fees : £4.00 per player


All games to be played according to WIBA Rules and the Laws of the Game.

WIBA Representative in Attendance:  T.B.C

All bowls must carry an in-date bowls stamp (19 or later - 19 as from Jan 1st 19)



NIGEL WILLIAMS

WIBA Competition Secretary